Gra terenowa - Piastów w liczbach

kwiecień 2016

Wykorzystanie nowoczesnych technologii do nauki matematyki.

www.epodreczniki.pl

 

Matematyka w praktyce

 

Równania liniowe z jedną niewiadomą (zadania tekstowe)

Sylabus gry
sylabus.pdf
Adobe Acrobat Document 137.2 KB
Przewodnik gry - Karta pracy
karta_pracy.pdf
Adobe Acrobat Document 581.0 KB

Zadanie wstępne

1 Zainstaluj czytnik qr-kodów na urządzeniu mobilnym

  • QR BARCODE SCANNER - google.play,
  • Quick Scan - QR Code Reader - app store,
  • http://reader.kaywa.com

Sprawdź, czy działa na przykładzie - to Twoje wiadomości wstępne.

2. Zainstaluj Pedometer - google.play

3. Odczytaj qr-kod - przypomnij sobie wiadomości z matematyki.

4. Ubierz się stosownie do pogody.

5. Weź ze sobą dobry humor i zapał do zabawy :)

START

Zadanie 1.

Patron szkoły

 

Karol rozpoczyna naukę w gimnazjum.

Zbigniew Gęsicki „Juno”, patron gimnazjum, gdyby żył w 2015 r. byłby ośmiokrotnie starszy od Karola, a różnica ich wieku wynosiłaby 84 lata.

W którym roku urodził się patron szkoły?

Rozwiązanie z1.
z1.jpg
JPG Image 179.4 KB

Sylwetka Zbigniewa Gęsickiego – patrona szkoły

Mieszkaniec Piastowa.

Od roku 1928 do 1937 rodzina Gęsickich mieszkała w Piastowie. Zbyszek uczęszczał do Szkoły Powszechnej nr 1, do dziś istniejącej, chociaż w innym budynku. Należał do harcerstwa, do grupy „Wilczków”. Był niezwykle wysportowany, grywał też w szachy. Rodzice wychowywali Zbyszka i jego młodsza siostrę Krystynę w atmosferze patriotyzmu i kulcie powstań narodowych oraz uwielbieniu dla Józefa Piłsudskiego, symbolu oddania wszystkiego dla dobra ojczyzny. W 1930 roku Gęsicki rozpoczął naukę w warszawskim gimnazjum, ale rodzina nadal mieszkała w Piastowie.

Wiele opowiadał o nim przyjaciel ze szkoły powszechnej i gimnazjum, piastowianin Antoni Kaczyński. Wspominał sytuacje, które pozytywnie świadczyły o Gęsickim jako człowieku. Był koleżeński, szlachetny, obowiązkowy, wrażliwy na ludzką krzywdę – zwyczajny, pogodny, pełen życia, porządny młody człowiek. Podczas wakacji 1939 roku ukończył ze świetnymi wynikami kurs żeglarski (ze specjalnością skoki do wody). Z pierwszego pełnomorskiego rejsu zawrócono go do Gdyni wskutek ogłoszonego pogotowia wojennego.

O wojennej bytności Gęsickiego w Piastowie mamy dwie potwierdzone informacje. W 1943 roku bawił się na weselu przyjaciela, Antoniego Kaczyńskiego. Doskonale śpiewał, miał szeroki repertuar od kupletów po arie operowe, prowokował innych do śpiewu. Był doskonałym kompanem i pożądanym gościem na spotkaniach towarzyskich. Po raz ostatni odwiedził Kaczyńskich w Piastowie 16 stycznia 1944 roku i podziwiał niedawno urodzoną córeczkę przyjaciół. Dwa tygodnie później już nie żył.

Działalność konspiracyjna

Po powrocie do Warszawy jesienią 1939 roku Z. Gęsicki wstąpił do konspiracji. Pierwszym zadaniem, które otrzymał, było organizowanie „lewych” dokumentów rannym jeńcom, żołnierzom w Szpitalu Ujazdowskim. Odwiedzał chorych z książką do czytania, w której między wierszami notował dane personalne tych, którzy chcieli uciekać i mieli zagwarantowane miejsca schronienia. Zajmował się także organizowaniem zbiórki odzieży cywilnej, przenoszeniem dokumentów. Wielu żołnierzy dzięki niemu uciekło ze szpitala. Eugeniusz Schilberg, kolega ze szkoły i konspiracji wciągnął Zbyszka do tajnej grupy samokształceniowo – szkoleniowej PET przy Hufcu Centrum, niedługo potem zaczął uczestniczyć w akcjach małego sabotażu. Niejednokrotnie ocierał się o śmierć podczas akcji , które przeprowadzała warszawska młodzież, m. in. kolportował podziemną prasę, przenosił broń, wybijał szyby w domach i sklepach konfidentów, malował patriotyczne napisy na murach, uczestniczył w szkoleniach, ćwiczeniach rozpoznawczych itp.

Pracował na kolei, a swoje deputaty żywnościowe oddawał jednemu z pracowników, ojcu trójki małych dzieci, którzy żyli w strasznej biedzie. Sam zaopatrywał rodzinę w żywność, szmuglując ją ze wsi. Pod groźbą kary śmierci dostarczał również jedzenie swojemu szkolnemu koledze, którego spotkał wśród robotników kolejowych przyprowadzanych z Getta do pracy.

Zamach na Kutscherę

W sierpniu 1943 r. Kwatera Główna Szarych Szeregów podjęła decyzję o utworzeniu w ramach Warszawskich Grup Szturmowych oddziału do zadań specjalnych pod nazwą AGAT (antygestapo). Zbigniew Gęsicki wraz z kolegami z drużyny z PET-u wszedł w skład I oddziału AGAT-u. Celem działań tego oddziału stały się zamachy na najokrutniejszych dowódców policji niemieckiej, skazanych przez sądy Polskiego Państwa Podziemnego. Akcje przeprowadzane przez AGAT (później PEGAZ) stały się wybitnymi osiągnięciami Polski podziemnej. Jedną z najważniejszych był zamach na szefa SS i gestapo dystryktu warszawskiego, słynnego „kata Warszawy”, gen. Frantza Kutscherę.

Zbigniew Gęsicki pseudonim „Juno” wziął udział w tym zamachu. Był to jeden największych sukcesów bojowych armii podziemnej nie tylko w Warszawie, ale także w Europie. Włączenie Zbigniewa Gęsickiego do 9 – osobowego zespołu operacyjnego „akcji na Kutscherę” dowództwo uzasadniło m. in. tym, że: uprawiał szereg dyscyplin sportowych, które ukształtowały w nim upór w dążeniu do wytkniętego celu, udział w akcjach małego sabotażu wyrobił w nim szybkość orientacji, oraz takie cechy jak solidność i odpowiedzialność za siebie i innych,- należał do odważnych, ale jego odwaga nie polegała na brawurze, był opanowany i rozważny, dobrze mówił po niemiecku, był szanowany przez kolegów, lojalny w przyjaźni.

Zadaniem Gęsickiego było ubezpieczanie kolegów wykonujących wyrok. Akcja została przeprowadzona perfekcyjnie w ciągu 4-6minut. Silnie strzeżony „kat Warszawy” poległ z rąk trzech zamachowców. Czterej uczestnicy akcji zostali ciężko ranni.

„Juno” wraz z „Sokołem” podjęli się umieszczenia chorych w szpitalu. Należy podkreślić, że w tym czasie całe miasto roiło się już od policji, Niemcy ogłosili alarm dla wszystkich służb. W tak niebezpiecznej sytuacji, jeżdżąc po Warszawie przestrzelonym samochodem, bez konspiracyjnych dokumentów, ”Sokół” i „Juno”, narażając swoje życie, walczyli o życie umierających kolegów.

Ostatnim, tragicznym aktem dramatu, był dla Gęsickiego powrót z Pragi na lewą stronę Wisły. Nie znamy motywów takiej decyzji, dlaczego nie pozostawili ostrzelanego samochodu i nie odeszli po wykonaniu zadania do domów. Prawdopodobnie zadecydowało o tym poczucie odpowiedzialności za powierzony samochód, który wraz z bronią w nim przewożoną był w konspiracji bardzo cenny. Zostali zatrzymani na moście Kierbedzia. Rozpoczęli desperacką walkę z Niemcami, a widząc, że nie mają szans, podjęli decyzję: skacząc do Wisły, przy odrobinie szczęścia, mieli szanse na uratowanie życia. Niestety, kule niemieckie dosięgły ich w wodzie. Ciał „Juna” i „Sokoła” nigdy nie odnaleziono. Z. Gęsicki miał wówczas 24 lata. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Walecznych.

Dlaczego Gęsicki został patronem szkoły?

- Zbyszek żyje w pamięci swoich kolegów. Wielokrotnie odwiedzała nasza szkołę słynna „Kama”, uczestniczka zamachu na Kutscherę. Na spotkaniach z młodzieżą opowiadała o swoim koledze w niezwykle ciepłych słowach. To ona, wraz z towarzyszami konspiracyjnej walki zabiegała o podtrzymywanie pamięci o nim poprzez nadanie naszemu gimnazjum imienia Zbigniewa Gęsickiego. Żyje również jego syn, który także bywał gościem naszej szkoły.

- W ten sposób kontynuujemy tradycje Szkoły Podstawowej nr 5, mieszczącej się w tym gmachu, której był patronem.

- Gęsicki stanowi dobry wzór osobowy dla młodzieży ze względu na swą ofiarność, dobre serce, działalność społeczną i patriotyzm. To młody człowiek, który postawiony w sytuacji ekstremalnej zdał swój egzamin z człowieczeństwa i wiele cech jego charakteru jest godnych naśladowania.

- Poza tym był związany z Piastowem, spędził tu prawie połowę swojego młodego życia. Patron szkoły, który był mieszkańcem naszego miasta, pomoże rozwinąć w uczniach przywiązanie do swojej „małej ojczyzny” i pokaże im, że w każdym miejscu może się ukształtować człowiek szlachetny i wybitny.

Opracowały: Magdalena Bliźniak, Kalina Sobczyńska

g1piastow.edu.pl

Zadanie 2.

Ludność Piastowa

 

W Piastowie 10% mieszkańców to dzieci do lat 12. Młodzież szkół średnich (16-19 lat) stanowi 0,02 wszystkich Piastowian. Połowa osób zamieszkujących miasto Piastów to osoby w wieku produkcyjnym (20-69). Zasłużoną emeryturą (70 i więcej lat) cieszy się 1/5 mieszkańców. Doliczając 700 gimnazjalistów otrzymamy liczbę mieszkańców Piastowa. Ile osób zamieszkuje nasze miast?

 

Pytanie dodatkowe:

Jaki procent całej populacji Piastowian stanowią gimnazjaliści?

GUS Piastów  w liczbach

Rozwiązanie z2.
z2.jpg
JPG Image 222.2 KB

Zadanie 3.

Mapa Piastowa

Piastów jest miastem położonym na Nizinie Mazowieckiej 14 km od centrum Warszawy (współrzędne geograficzne: 52°10'N i 20°50'E), sąsiaduje z dzielnicą Warszawy - Ursusem, miastem Pruszków, miastem i gminą Ożarów Mazowiecki. Po reformie administracyjnej w 1999 r. Piastów należy do powiatu pruszkowskiego, który znajduje się w województwie mazowieckim. Piastów obszarowo jest najmniejszą gminą w województwie (5,76 km2; 576 ha) i jednocześnie 2 co do gęstości zaludnienia (3963 os./km2- 2013r.). Miasto jest częścią zwartego zespołu aglomeracji stołecznej.

 www.piastow.pl

Oblicz pole narysowanej figury.

 

Pytanie dodatkowe:

Jakie współrzędne mają wyróżnione punkty?

Wypisz je nazywając punkty wielkimi literami alfabetu, zaczynając od dolnego lewego rogu i poruszając się przeciwnie do wskazówek zegara.

http://piastow.e-mapa.net/#cnt
http://piastow.e-mapa.net/#cnt

Zadanie 4. Siłownia

 

Spacer, w trakcie gry miejskiej, pozwolił pozbyć się Wam średnio 220 kcal oraz pół litra wody w trakcie każdej godziny. Intensywnie ćwicząc na siłowni na świeżym powietrzu każdy z Was traci średnio 420 kcal i 1,5 litra wody w ciągu godziny.

Ile kalorii stracicie w trakcie półgodzinnego spaceru i ćwicząc 10 minut?

Ile wody z Was wyparuje w tym czasie?

 

Pytania dodatkowe:

1. Grupa gimnazjalistów odbyła 2 godzinny spacer po Piastowie oraz ćwiczyła na siłowni 0,5 godziny. Stracili łącznie 7150 kcal. Ilu gimnazjalistów liczyła grupa?

 2. Wg naukowców utrata 10% wody powoduje niezdolność do podjęcia jakiegokolwiek wysiłku.

Gimnazjaliści ważą łącznie 561 kg. Czy po spacerze i ćwiczeniach będą mieli siły na powrót do szkoły?

Promocja zdrowia

Rozwiązanie z4.
z4.jpg
JPG Image 128.4 KB

Zadanie 5. Fabryka

 

Właściciel firmy spedycyjnej Jacek Tir zakupił 5 akumulatorów do samochodów osobowych (w tym 3 SilverPremium, o 40% droższych niż zwykłe), 12 akumulatorów rozruchowych do samochodów ciężarowych, których cena jest dwukrotnie wyższa niż cena zwykłych do samochodów osobowych. Złożył też zamówienie na 3 akumulatory rozruchowe do pojazdów rolniczych, w cenie o 1/3 wyższej od ciężarowych. Razem zapłacił tylko 11 400 zł, gdyż odliczono mu po 30 zł opłaty środowiskowej za każdy zwrócony stary akumulator.

Podaj ceną każdego rodzaju akumulatorów.

Pytanie dodatkowe:

Ile zaoszczędził przedsiębiorca utylizując stare akumulatory z dbałością o środowisko?

www.zap.pl

Rozwiązanie z5.
z5.jpg
JPG Image 318.6 KB

Zadanie 6. Krokomierz

 

Oprogramowanie do mierzenia kroków podaje Wam długość przebytej przez Was trasy oraz średnią liczbę kroków. Zmierzcie krok osoby spośród Was o najniższym wzroście oraz osoby najwyższej. Ile kroków na Waszej trasie zrobiła osoba niższa, a ile wysoka? 

Pytania dodatkowe:

O ile więcej kroków przeszła osoba niższa niż wysoka?

 

Ile razy mniej kroków zrobiła osoba wysoka niż niższa?

Zadanie 7.

Przygotuj prezentację multimedialną o swoich działaniach w grze.

Zawrzyj w niej między innymi: opis swoich działań, zdjęcia - dokumentację, rozwiązanie dwóch zadań (wybranego i 6),oraz ocenę gry.

Szkoła Podstawowa nr 5

d. Gimnazjum nr 1

im. Zbigniewa Gęsickiego "Juno"

ul. Pułaskiego 6/8

o5-820 Piastów

tel.: 22 723 14 72
www: sp5piastow@edu.pl 

e-mail: sp5@piastow.pl

 

Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi

im. Adama Mickiewicza

w Piastowie